w produktachw artykułach

Jesteś tutaj: Home » Źródła wiedzy »
Exta Free
Promocja!
prod/154/osprzet-domowy/bezprzewodowy/
promocja bojlerow

Systemy regulacji w piecach akumulacyjnych

 

W piecach akumulacyjnych występują dwa systemy sterowania pracą pieca:

 

1. Sterowanie ładowaniem – system ten obniża temperaturę do jakiej nagrzewa się rdzeń        pieca, ograniczając jego moc do aktualnego zapotrzebowania. 

 

   Większość pieców akumulacyjnych posiada pokrętło, którym zwykle bezstopniowo ustawiany jest poziom ładowania. Poziom ładowania zależy przede wszystkim od pogody czyli temperatury zewnętrznej. Na pokrętle zwykle zaznaczone są cyfry od 1 do 6 co umożliwia wzrokową kontrolę ustawionego poziomu ładowania. Sezon grzewczy zaczynamy od ustawienia na 1 zwiększając poziom ładowania wraz ze spadkiem temperatur. Pozwala to ograniczyć straty ciepła wynikające z nadmiernego ładownia pieca.

   Tylko najmniejsze piece statyczne (WMX 706, ETC 85 M) nie posiadają żadnej regulacji. Także piece DuoHeat nie posiadają regulacji ładowania.

  

   Występują dwa rodzaje pomiaru temperatury rdzenia: elektromechaniczny (np. piece WMX, ETC M, VFMi, WSP) oraz elektroniczny za pomocą czujnika (np. piece  WMS, ETC A, VFDi, ETS).

   W przypadku eksploatacji wielu pieców ręczna regulacja poziomu ładowania jest trochę uciążliwa. Jeśli są to piece dynamiczne, to można zastosować sterownik pogodowy, który automatyzuje tę czynność. Sterowniki te potrafią analizować zmiany temperatury zewnętrznej i przewidywać ich zmianę. Pozwala to ustawić właściwe ładowanie pieca do przewidywanej temperatury. Niestety nie ma możliwości zastosowania takich sterowników do pieców statycznych.

 

  2. Sterowanie rozładowaniem – system ten ma za zadanie uzyskanie temperatury w      pomieszczeniu, zbliżonej do oczekiwanej.

     

      W przypadku pieców statycznych nie ma możliwości precyzyjnego sterowania uzyskiwaną temperaturą w pomieszczeniu. Zasada działania tych pieców powoduje, że ciepło oddawane jest cały czas przez obudowę i nie da się go zatrzymać. Istniejąca regulacja ( z wyjątkiem WMX 706 i ETC 85 M gdzie jej nie ma) pozwala jedynie na uzyskanie zwiększonego oddawania ciepła poprzez większe odsłonięcie otworów wylotowych z których może wypływać powietrze z głębi pieca. Regulacja za pomocą pokrętła polega na określeniu, kiedy ma się rozpocząć oddawanie dodatkowego ciepła. Ustawienie na 6 powoduje od razu wydalanie dodatkowego ciepła a na 3 uwalnia je dopiero wieczorem. Określenia te są b. nieprecyzyjne bo faktycznie to ustawiana jest temperatura, poniżej której następuje emisja dodatkowego ciepła. Najbardziej rozbudowany  system zastosowano w piecach DuoHeat. Jest to elektroniczny system z diodowym wyświetlaczem ułatwiającym ustawianie poziomu rozładowania.  

   

      Żaden system stosowany w piecach statycznych nie dorównuje regulacji stosowanej w piecach dynamicznych. Za pomocą pieców dynamicznych możemy regulować temperaturę pomieszczenia z dokładnością do 0,5 stopnia, dzięki temu, że wypływ ciepłego powietrza następuje za pomocą dmuchawy. Pozwala to na uzyskiwanie dowolnej temperatury w pomieszczeniu z możliwością jej zmiany w dowolnej porze dnia. Oddawanie ciepła umożliwia regulator temperatury pomieszczenia, który uruchamia dmuchawę w piecu. Piece sprzedawane są bez regulatora stąd konieczność jego dokupienia, bo bez niego piec nie może działać. Producenci pieców oferują różne regulatory nawet takie do zabudowy w piecu, ale jaki sens ma pomiar temperatury pomieszczenia w piecu? Na dodatek potrafią one utrzymywać tylko jedną nastawioną temperaturę. Stąd powszechne jest stosowanie regulatorów programowalnych tygodniowych. W zasadzie można zastosować każdy regulator stosowany w układach centralnego ogrzewania. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór regulatorów, zarówno producentów pieców jak i niezależnych. Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Lars sprzedawane pod nazwą Auraton.